Więcej miejsc w zarządach dla Polaków?
Więcej miejsc w zarządach dla Polaków?
AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK, JOLANTA ZARZECKA-SAWICKA
Cudzoziemiec pełniący funkcję w zarządzie osoby prawnej musi mieć zezwolenie na pracę bez względu na to, czy otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie czy nie.
Od 1 stycznia 2002 r. obowiązuje znowelizowana 22 czerwca 2001 r. ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. nr 89, poz. 973; dalej - ustawa). W kwestii zatrudniania cudzoziemców odmiennie reguluje przede wszystkim podstawy wykonywania pracy, które rodzą obowiązek uzyskania zezwolenia. Ponadto wyraźnie wymienia pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą jako odrębną kategorię wykonywania pracy przez cudzoziemca w Polsce.
Kto musi uzyskać zezwolenie
Obowiązkowi uzyskania zezwolenia na pracę podlegają wszyscy cudzoziemcy, którzy wykonują pracę na terytorium Polski (art. 50 ust. 1 ustawy). Chodzi tu o zatrudnienie, czyli wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą; wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek uzyskania zezwolenia nie zależy zatem od podstaw wykonywania pracy, wobec tego dotyczy nie tylko stosunku pracy, ale także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta