Małżeństwo z rozsądku
Małżeństwo z rozsądku
NELSON PEREIRA
Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej od 1986 roku, kiedy przystąpiła do EWG. Można powiedzieć, że ogólnie Portugalczycy niewiele znajdują powodów do narzekań z powodu tego kroku. Wydaje się nawet, iż odczuwają pewnego rodzaju wdzięczność wobec Brukseli. Z jakiego powodu? Ponieważ otrzymali stamtąd dużo pieniędzy, dużo więcej niż na wstępie oczekiwano. A także dlatego, że większość przepisów unijnych postrzegana jest w Portugalii jako krok naprzód w stosunku do praw rodzimych, pod tym względem mniej wymagających.
Bez wątpienia w rolnictwie i rybołówstwie rzeczy miały i mają się gorzej. Powodem tej sytuacji wydaje się jednak nie tyle nieuczciwość czy zła wola ze strony UE, ile własne niedbalstwo. To prawda, że co do liczby połowów ryb Unia narzuca dość rygorystyczne ograniczenia, wpływając tym samym na zwiększenie bezrobocia w tym sektorze. Jednak główną przyczyną problemów było to, iż portugalscy armatorzy opóźnili znacznie proces modernizacji statków i ich wyposażenia. Co do rolnictwa dramat spowodowany został głównie przez istniejącą już od niepamiętnych czasów w Portugalii izolację tego sektora od wszelkiej konkurencji obcej, otwarcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta