Rozliczenie połączeń
Zmiany do ustawy o rachunkowości obowiązujące od 1 stycznia 2002 r.
Rozliczenie połączeń
Sposób rozliczenia połączeń nie był w zasadzie uregulowany w ustawie o rachunkowości przed jej nowelizacją. Obszerna regulacja (odrębny rozdział w uor) omawianej tematyki była podyktowana nasileniem połączeń, skalą transakcji oraz kontrowersjami, jakie powstawały w trakcie rozliczenia połączeń.
Ustawa o rachunkowości określa dwie metody rozliczenia połączeń: metodę nabycia i metodę łączenia udziałów (art. 44a ust. 1 uor). Stosowanie jednej z tych metod nie jest jednak elementem wyboru w ramach przyjętych przez łączące się jednostki zasad rachunkowości. Wybór właściwej metody zależy od cech łączących się spółek, cech połączenia, a niekiedy również od zamierzeń zarządów i właścicieli łączących się spółek.
Według metody nabycia
Regułą przy rozliczeniu połączeń jest stosowanie metody nabycia. Zakłada ona, że połączenie to operacja polegająca na nabyciu przez spółkę przejmującą aktywów i zobowiązań spółki przejmowanej na warunkach rynkowych, tj. wg wartości godziwej. Wszelka nadwyżka ceny przejęcia nad wartością godziwą aktywów netto przejmowanej jednostki, zwana wartością firmy, stanowi składnik aktywów spółki przejmującej. Skoro bowiem przejmujący płaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta