Odsetki od prywatnej pożyczki
Obciążenie na rzecz fiskusa
Odsetki od prywatnej pożyczki
Czytelnik ma oszczędności. Rozważa udzielenie pożyczki krewnemu, któremu jest potrzebna gotówka na rozszerzenie działalności gospodarczej (chce kupić towar na sprzedaż). - Czy w umowie mogą być ustalone jedynie odsetki w wysokości ustawowej, czy dopuszczalne jest umówienie się na wyższe? - pyta czytelnik. - Czy są przepisy określające terminy płatności odsetek i czy wiążą się z tym jakieś obciążenia podatkowe?
Odsetki ustawowe od 15 grudnia 2001 r. wynoszą 20 proc. w stosunku rocznym. Należą się, gdy ich wysokość nie została określona w inny sposób (art. 359 § 1 kodeksu cywilnego).
Wyższe albo niższe od ustawowych
W umowie pożyczki można ustalić odsetki w dowolnej wysokości, zarówno niższej, jak wyższej od ustawowych. Nie ma teraz przepisów, które ustalałyby ich górną granicę (do 1989 r. taką barierą były odsetki ustawowe). Trzeba jednak pamiętać, że wyznaczenie w umowie nadmiernie wysokich odsetek może być w konkretnych okolicznościach zakwalifikowane jako wyzysk, czyli lichwa. Oznacza to, że pożyczkobiorca, nawet jeśli zgodził się na takie odsetki, może odmówić ich zapłaty w ustalonej wysokości. W razie sporu rozstrzygnięcie będzie należało do sądu cywilnego. Pożyczkobiorca dla uzyskania korzystnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta