Zasady i ich wykonanie
Zasady i ich wykonanie
RYS. JÓZEF KACZMARCZYK
RYSZARD TUPIN
Kurs walutowy, czyli cena złotego wyrażona walutach obcych, ma wpływ na stabilność cen, kształtowanie się handlu zagranicznego oraz na procesy restrukturyzacyjne w gospodarce narodowej. Jest więc ważnym instrumentem kształtowania polityki gospodarczej, za którą odpowiada rząd zgodnie z art. 146 konstytucji. Dlatego też rząd powinien mieć wpływ na kształtowanie polityki kursowej.
Radzie Ministrów zapewnia taki wpływ art. 24 ust. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o NBP (dalej: ustawa): "Zasady ustalania kursu złotego w stosunku do walut obcych ustala Rada Ministrów w porozumieniu z Radą" (tj. Radą Polityki Pieniężnej). Do zadań NBP, a konkretnie jego Zarządu, należy natomiast realizacja tej polityki oraz ogłaszanie bieżących kursów walut obcych. Kursy te stosuje się w obrocie dewizowym oraz w rozrachunkach i rozliczeniach z NBP (art. 8 prawa dewizowego ).
Czy zasady ustalania tego kursu, o których mowa w art. 24 ustawy, zostały prawnie określone, a jeśli tak, to gdzie?
Określiła je uchwała nr 71 Rady Ministrów z 16 maja 1991 r. (M. P. nr 17, poz. 111), wydana jeszcze na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o NBP z 1989 r., stanowiąc w § 1, że kurs złotego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta