Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niechlubne dzieło człowieka

29 stycznia 2002 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Przeciętne tempo ocieplania się atmosfery ziemskiej wzrosło ponad 100 razy

  • Opinie Niechlubne dzieło człowieka

    ŁUKASZ KANIEWSKI

    Jeżeli wierzyć przewidywaniom naukowców z uniwersytetu w Bostonie, w ciągu najbliższych stu lat temperatura na półkuli północnej podniesie się o około 3 stopnie Celsjusza. Tym, którzy uważają ten wzrost za nieznaczny, przypomnieć można, że 15 000 lat temu temperatura była zaledwie 3 - 5 stopni niższa niż obecnie. Przeciętne tempo ocieplania się klimatu wzrosło więc ponad 100 razy.

    Zgodnie z raportem opublikowanym w styczniowym numerze "Journal of Geophisical Research", na zmiany temperatury mają wpływ trzy podstawowe czynniki: koncentracja gazów cieplarnianych, emisja związków siarki oraz aktywność słoneczna. Nieuwzględnienie w obliczeniach jednego z czynników prowadzi do poważnych niezgodności, z czego wniosek, że wszystkie trzy są istotne. Naukowcy z Bostonu pod kierownictwem dr. Roberta Kaufmanna przeanalizowali dane z lat 1865 - 1990. Jak twierdzą, jest to pierwsze solidne studium nad zależnością temperatury od działalności ludzkiej, niezależne od przyjętego modelu klimatycznego.

    Wyjaśnia, dlaczego wpływ gazów cieplarnianych dał się zauważyć dopiero w ostatnich dekadach, a gwałtowna emisja tych gazów trwa od 130 lat. Przyczyna tkwi w oziębiającym działaniu

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2531

Spis treści

Listy

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament