Coraz mniej pozwoleń
Coraz mniej pozwoleń
W 42 największych miastach Polski w ubiegłym roku wydano pozwolenia na budowę 50 tys. 107 mieszkań, o 16,4 proc. mniej niż przed rokiem. Silniej zadziałał efekt czwartego kwartału - pod koniec ubiegłego roku wydano relatywnie więcej pozwoleń na budowę niż w poprzednich latach.
Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy Reas Konsulting:
Przyczyną niskiego poziomu budownictwa w miastach aglomeracji górnośląskiej może być stosunkowo duża liczba mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców, a także tendencje demograficzne - odpływanie do miast "Zielonego Śląska" czy aglomeracji krakowskiej. Warto zauważyć, że w miastach - lokomotywach rynku - takich, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań nie widać gwałtownego spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę. W Trójmieście wręcz odnotowujemy pewien wzrost. A zatem podaż w latach 2002 i 2003 będzie maleć, ale nie w sposób dramatyczny. Trudno zatem oczekiwać, aby w tych rejonach w najbliższych dwóch latach popyt zaczął wyraźnie dominować nad podażą, a co za tym idzie, aby ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta