Ciąć z umiarem
Ciąć z umiarem
DARIUSZ ROSATI
Ostatnia obniżka stóp procentowych NBP o 1,5 - 2 punkty procentowe jest już ósmą obniżką dokonaną przez Radę Polityki Pieniężnej w ostatnich dwunastu miesiącach. Uzasadnienie tej decyzji jest jasne - inflacja pozostaje na niskim poziomie, spada dynamika kredytu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, pogłębia się spadek produkcji przemysłowej, rośnie bezrobocie.
W tych warunkach spadek stóp procentowych może pomóc gospodarce w przełamaniu tendencji recesyjnych bez wywołania dodatkowych napięć inflacyjnych.
Jednak wielu ekonomistów i - zwłaszcza - polityków spodziewało się większej obniżki. Z wcześniejszych wypowiedzi wynika, że niektórzy z nich oczekiwali jednorazowej, radykalnej obniżki stóp o co najmniej 4 - 5 punktów procentowych, a nawet więcej. Oczekiwania te opierają się na przekonaniu, że zdecydowane cięcie stóp wywołałoby odpowiednio głęboką obniżkę stóp od kredytów bankowych, wzrost krajowego popytu, zwłaszcza inwestycyjnego, a także ograniczyłoby napływ spekulacyjnego kapitału do Polski i spowodowało pożądane osłabienie kursu złotego.
Gwałtownie - znaczy ryzykownie
Tymczasem są podstawy by sądzić, że jednorazowa głęboka obniżka stóp byłaby w obecnej sytuacji nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta