Przesądzi przedsąd
Przesądzi przedsąd
ART. 393 KODEKSU POSTĘPOWANIA CYWILNEGO:
§ 1. Sąd Najwyższy może odmówić przyjęcia kasacji do rozpoznania, jeżeli:
1) w sprawie nie występuje istotne zagadnienie prawne,
2) nie istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,
3) kasacja jest oczywiście bezzasadna.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli zaskarżone orzeczenie oczywiście narusza prawo albo gdy zachodzi nieważność postępowania.
ANTONI GÓRSKI
Przytoczenie okoliczności uzasadniających kasację zabezpiecza jedynie przed jej odrzuceniem. Nie gwarantuje zaś pokonania kolejnego etapu, tzn. przyjęcia do rozpoznania.
Ustawa z 24 maja 2000 r. nowelizująca kilka ustaw, w tym kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 48, poz. 554), wprowadziła m.in. istotne zmiany do systemu kasacji. Najważniejsza z nich to tzw. przedsąd (art. 393 w zw. z art. 393 7 k.p.c.) oraz - jako następstwo tej instytucji - obowiązek przedstawiania w kasacji okoliczności uzasadniających jej rozpoznanie (art. 393 3 § 1 pkt 3 k.p.c.).
Przedsąd (jest to określenie potoczne, a nie ustawowe) polega na tym, że gdy kasacja, dopuszczalna i bez braków, wpłynie do Sądu Najwyższego, kierowana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta