Do akcji wkracza dubler
Do akcji wkracza dubler
PIOTR STANKIEWICZ
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Wydarzenia z 11 września w Stanach Zjednoczonych pokazały, że najczarniejsze scenariusze mogą zdarzyć się nie tylko w filmie czy książkowym bestsellerze. Postanowiliśmy sprawdzić, co stałoby się z naszymi rachunkami, gdyby zostały zniszczone główne systemy informatyczne banku.
Coraz więcej banków posiada nowoczesne, scentralizowane systemy komputerowe. Klient może wykonywać niemal wszystkie operacje na swoim rachunku w każdej placówce banku. Nie ma znaczenia, gdzie założył konto, ponieważ wszystkie transakcje są rejestrowane w zainstalowanych w centrali urządzeniach, z którymi podczas każdej operacji łączą się komputery pracujące w oddziałach.
W przypadku takiego rozwiązania niezmiernie ważna jest niezawodność łączy komunikacyjnych oraz nieprzerwana praca głównego centrum przetwarzania danych. Dobre połączenie z centralą łatwo zapewnić, dublując kanały transmisji danych. Niektóre oddziały stosują nawet transmisję satelitarną na wypadek, gdyby zawiodły kable położone w ziemi.
Gdyby i te zabezpieczenia się nie sprawdziły, klienci oddziału, który stracił łączność z centralą, będą musieli udać się do innej placówki w mieście (lub nawet dalej), by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta