Polaków nie stać na polisy na życie i auto casco
Wstępne wyniki za 2001 rok - Mimo kryzysu firmy ubezpieczeniowe osiągały zyski
Polaków nie stać na polisy na życie i auto casco
Ponaddwukrotnie zwiększyły się w ubiegłym roku łączne zyski firm ubezpieczeń majątkowych. Na ten obraz największy wpływ ma wysoki wynik finansowy PZU. Z kolei ubezpieczyciele "życiowi" odczuli pogorszenie sytuacji finansowej Polaków w zwiększonej liczbie rezygnacji z polis. Mimo to nadal towarzystwa te notują wzrost zysków.
W obu grupach towarzystw czułym punktem stały się odszkodowania. W ubezpieczeniach na życie największe firmy, które rozpoczynały sprzedaż polis w latach 90., zanotowały w ubiegłym roku ponaddwukrotny wzrost wypłacanych świadczeń. Dane z bilansów wskazują też tendencję ograniczania wypłat odszkodowań przez część firm majątkowych, co pozytywnie wpływa na ich wynik finansowy. Wspomniane tendencje widać w analizie wstępnych wyników finansowych firm ubezpieczeniowych za 2001 r., zebranych przez "Rzeczpospolitą" od największych towarzystw.
Dwa światy: PZU i reszta
Z podsumowania wstępnych danych nadesłanych przez 24 towarzystwa wynika, że w 2001 r. Polacy wydali na ubezpieczenia mające chronić ich majątek ponad 12,6 mld zł, czyli zaledwie o 6 proc. więcej niż przed rokiem. Realnie więc składki z tego typu polis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta