Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie nubijskich królów

07 marca 2002 | Świat | KK
źródło: Nieznane

Sukces polskich archeologów w Sudanie

Na tropie nubijskich królów

XIII-wieczny wizerunek apostołów: Piotra (z prawej) i Jana. Nie widać tego wyraźnie, ale Jan trzyma księgę, a Piotr klucze.

(C) MAGDA LAPTAS

KRZYSZTOF KOWALSKI

Magdalena Łaptaś - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

- Odkrycie malowideł w Sinada rzuca nowe światło na dotychczasowy stan badań nad malarstwem nubijskim. W każdej z odsłoniętych kaplic kościoła namalowany jest wizerunek władcy pod opieką archanioła i dwunastu apostołów. Jest to niezwykłe odkrycie, gdyż w żadnym ze znanych nam kościołów nubijskich nie zachowała się aż taka liczba przedstawień władców. Świadczy to zarówno o randze tego miejsca, jak i o zamożności jego fundatorów. Wizerunki zachowane są dobrze, mimo że twarze, a zwłaszcza oczy, zostały odbite w okresie, gdy chrześcijaństwo ustąpiło w Nubii miejsca islamowi. Szaty postaci są bogato dekorowane medalionami z wizerunkami orłów i rozetami imitującymi drogie kamienie. Dobrze czytelne są także insygnia, na przykład berło w kształcie kolumny podtrzymującej Chrystusa.

Doktor Bogdan Żurawski kieruje Polską Połączoną Ekspedycją Archeologiczną do Doliny Środkowego Nilu, zorganizowaną przez Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz Centrum Archeologii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2563

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament