Sposób na energetykę i hutnictwo
Sposób na energetykę i hutnictwo
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
"Rz": Wiceminister gospodarki Marek Kossowski po raz kolejny rozmawiał z przedstawicielami Gazpromu. Co Polska może uzyskać w rozmowach z Rosjanami i na czym szczególnie nam zależy?
JACEK PIECHOTA: Oczekujemy ustosunkowania się do naszych propozycji, deklaracji Gazpromu w sprawie realizacji pierwszej i drugiej nitki gazociągu jamalskiego oraz opinii co do planów powstania tzw. pieremyczki, czyli rurociągu z Białorusi przez Polskę do Słowacji. Równie ważna jest kwestia wielkości dostaw - nie jesteśmy w stanie odbierać gazu w ilości uzgodnionej poprzednio w ramach wieloletniego kontraktu gazowego polsko-rosyjskiego. Popyt na gaz jest mniejszy niż wynikałoby to z prognoz, oprócz tego mamy jeszcze kontrakt z Norwegią. Oczekujemy więc jasnego stanowiska Gazpromu co do możliwości rozłożenia w czasie tych uzgodnionych dostaw.
Czy można ufać prognozom, zwłaszcza że nie wszystkie się sprawdzają?
Nie mam podstaw, by nie ufać tym, którzy je opracowują, ale staramy się podchodzić do nich ostrożnie. Tym bardziej że mamy do czynienia z wieloma nie rozstrzygniętymi kwestiami, jak poziom gazyfikacji, program inwestycyjny wydzielonych z PGNiG spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta