Z innej spółki akcyjna
Przekształcenie jawnej i z o. o.
Z innej spółki akcyjna
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
DOBROMIŁA NIEDZIELSKA
Wspólnicy dużych spółek osobowych chcą przekształcać swoje firmy nie tylko w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale również w akcyjne. Przemawiają za tym różne względy, ale najczęstszym praktycznym powodem jest myśl o publicznej emisji akcji. Również właściciele spółek z o. o. pytają, jak powinno wyglądać modelowe przekształcenie w spółkę akcyjną.
Bo też i spółka akcyjna uważana jest za najbardziej wyrafinowaną formę spółek kapitałowych. Może być zawiązana w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Akcjonariusze - poza członkami władz - są inwestorami pasywnymi. Kodeks spółek handlowych wprowadził jednak do regulacji SA pewne elementy osobowe. Pozwolił np., by statut przyznawał indywidualnie oznaczonemu akcjonariuszowi uprawnienia osobiste. Mogą one dotyczyć przede wszystkim prawa powoływania i odwoływania członków zarządu, rady nadzorczej czy prawa do otrzymywania oznaczonych świadczeń od spółki (art. 354 § 1 k.s.h.). Nie zmieniło to oczywiście w niczym elementarnej zasady polegającej na tym, że akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Ich ryzyko ogranicza się do wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta