Putin, Rapallo i wzorzec Kohla
Putin, Rapallo i wzorzec Kohla
PIOTR JENDROSZCZYK
Z BERLINA
Rzeczownik "partnerstwo" dopasowywano w ubiegłym tygodniu w Niemczech do wszelkich możliwych przymiotników. Powodem była kolejna wizyta rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Słyszeliśmy więc o partnerstwie strategicznym, gospodarczym, długofalowym, a nawet serdecznym. Nikomu nie przyszło do głowy mówienie o partnerstwie w kontekście historycznym. Zrobił to jednak Putin. Nawiązał w Weimarze do rosyjsko-niemieckiego układu z 1922 roku, uzgodnionego w Rapallo.
W Rapallo radziecka Rosja i Niemcy zrezygnowały ze wzajemnych odszkodowań. Dla Rosji oznaczało to przerwanie izolacji międzynarodowej. Współpraca niemiecko-rosyjska zakończyła się układem Ribbentrop-Mołotow.
- Wkrótce będziemy obchodzić 80. rocznicę układu z Rapallo. To dobry przykład, jak wyrzeczenie się wzajemnych pretensji odegrało pozytywną rolę we wzajemnych stosunkach - powiedział Putin. Można się jedynie domyślać, iż Putin posłużył się przykładem Rapallo w celu podkreślenia niemieckiego gestu, jakim było faktyczne darowanie Rosji ogromnej części długów odziedziczonych po Związku Radzieckim, który otrzymywał dostawy z byłej NRD (zamiast 7,6 miliarda euro Rosja zapłaci na mocy zawartego w Weimarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta