Jeszcze o dużej uldze budowlanej
Jeszcze o dużej uldze budowlanej
O zasadach i warunkach dużej ulgi budowlanej, pozwalającej najwięcej oszczędzić na podatku, ale i wymagającej głębokiego sięgnięcia do kieszeni, pisaliśmy wczoraj. Dziś odpowiedzi na następne pytania czytelników obrazujące dość typowe problemy i wątpliwości, jakie nastręcza podatnikom ta ulga.
W grudniu 2001 r. kupiłam aktem notarialnym od gminy grunt oraz posadowiony na nim budynek byłej szkoły w celu przystosowania go na własne potrzeby mieszkaniowe. Zmiana funkcji budynku została zapisana w akcie notarialnym. Czy kwota zapłacona za budynek jest objęta dużą ulgą budowlaną?
Odliczenie w ramach tej ulgi przysługuje tylko na cele wskazane w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf). Nie ma wśród nich wydatku podobnego do poniesionego przez panią. Przed 1 stycznia 2002 r. duża ulga obejmowała natomiast wydatki na adaptację budynków czy pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe. Wydatki na ten cel poniesione po 1 stycznia 2002 r. nie podlegają odliczeniu, ponieważ dużą ulga budowlana przestała istnieć (z prawem do kontynuacji przez podatników, którzy rozpoczęli inwestycje nią objęte przed ta datą).
W 1999 r. z własnych oszczędności i kredytu bankowego wpłaciłam do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta