Zapłać tylko za to, co jest w umowie
Zapłać tylko za to, co jest w umowie
- Umowa umowie nierówna
- Sprawdź swojego agenta
- OPŁATY U NOTARIUSZA. LESZEK ZABIELSKI, KRAJOWA RADA NOTARIALNA: Można negocjować stawkę Pośrednikowi należy się, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, wynagrodzenie za wykonanie czynności zmierzających do zawarcia wskazanych w ustawie umów, np. sprzedaży, najmu, dzierżawy nieruchomości - mówi Zbigniew Kubiński, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Wysokość wynagrodzenia określa umowa pośrednictwa, która powinna być zawarta na piśmie.
Od czego zależy wysokość wynagrodzenia pośrednika?
Zbigniew Kubiński: Od przedmiotu umowy. Mogą wystąpić dwa jej rodzaje. Pierwszy to pośrednictwo pojmowane klasycznie - czyli kojarzenie stron transakcji. Już za to pośrednik może sobie zastrzec w umowie wynagrodzenie. Najczęściej jednak zastrzega sobie prowizję wtedy, gdy doszło do zawarcia umowy sprzedaży lub najmu nieruchomości.
W umowie o pośrednictwo można też wskazać inne czynności. Polegają one na usuwaniu różnych przeszkód lub trudności pojawiających się na drodze do zawarcia transakcji, np. organizacyjnych, biurokratycznych, technicznych, także natury psychologicznej, np. przełamywanie u stron transakcji naturalnej nieufności. I
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta