Nieprzygotowani mogą się rozczarować
Strach przedsiębiorców przed Unią Europejską wynika głównie z niewiedzy
Nieprzygotowani mogą się rozczarować
PIOTR APANOWICZ
Ponad połowa polskich małych i średnich firm nie widzi żadnych korzyści z wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale jedna czwarta z nich nie dostrzega również żadnych zagrożeń związanych z integracją - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP).
Przedsiębiorcy nie czują się wystarczająco dobrze poinformowani o integracji z UE, choć nie zawsze chcą się do tego przyznać. Niepokój lub strach odczuwa jednak większość z nich.
- Jesteśmy dobrze przygotowani do funkcjonowania w warunkach wspólnego rynku od strony finansowej - powiedział "Rz" Henryk Orfinger, prezes Laboratorium Kosmetycznego Eris. - Już od pewnego czasu prowadzimy podwójną księgowość, także w euro. Założyliśmy spółkę w Niemczech, co ma nam pomóc zbierać doświadczenia o działalności firm w UE. Wiemy, czego wymaga Unia pod względem dopuszczeń kosmetyków do obrotu. Nie do końca wiemy natomiast, czego będą wymagały polskie przepisy. Bo często nasze regulacje idą dalej niż unijne, nie wiadomo też, kiedy wchodzą w życie. W tej chwili nie ma jeszcze na przykład rozporządzeń wykonawczych do nowej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta