Dwa kodeksy, jeden cel
Dwa kodeksy, jeden cel
- Podstawowe założenia kodeksu dobrych praktyk nadzoru korporacyjnego - tabela
- Rozmowa na gorąco, Holly Gregory i Roman Rewald z Weil, Gotshal & Manges: Dlaczego nadzór korporacyjny jest tak ważny Konflikty właścicielskie, naruszanie interesów akcjonariuszy mniejszościowych, wykorzystywanie kruczków prawnych do forsowania korzystnych dla siebie decyzji i ograniczanie prawa głosu na walnych zgromadzeniach - to często spotykane sytuacje w naszych firmach. Stanowią one jedną z istotnych przyczyn kryzysu polskiego rynku kapitałowego. Sposobem na ucywilizowanie stosunków między akcjonariuszami jest wprowadzenie zasad dobrych praktyk w tym zakresie i przestrzeganie ich przez spółki publiczne.
Przykłady konfliktów między poszczególnymi grupami akcjonariuszy, a także między akcjonariuszami a przedstawicielami zarządów spółek publicznych, rozgrywających swoje interesy, można mnożyć. Najgłośniejsze z nich to te związane z próbą przejęcia kontroli nad BIG BG przez Deutsche Bank, wielomiesięczna "wojna" znaczących akcjonariuszy Banku Ochrony Środowiska, nieustające waśnie wokół PZU, dramatyczne rozgrywki w Elektrimie. Dwie równolegle działające rady nadzorcze lub dwa zarządy walczące o dostęp do gabinetów przy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta