Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarzut, czyli środek prawny dla dłużnika

29 kwietnia 2002 | Prawo | LG

Postępowanie egzekucyjne w administracji

Zarzut, czyli środek prawny dla dłużnika

LESZEK GUZEK

Zarzut w postępowaniu egzekucyjnym w administracji to środek prawny chroniący przed naruszeniem podstawowych zasad tego postępowania, jak również przed niedopuszczalną egzekucją. Przysługuje tylko zobowiązanemu (dłużnikowi), przeciwko któremu toczy się egzekucja.

Zarzut przysługuje już w ramach postępowania zabezpieczającego (art. 156 § 1 pkt 8 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji; Dz. U. z 1991 r. nr 36, poz. 161 ze zm.; dalej: ustawa). Później zobowiązanemu pozostaje tylko obrona przed egzekucją przez przedstawienie organowi egzekucyjnemu dowodów stwierdzających wykonanie, umorzenie, wygaśnięcie lub nieistnienie obowiązku, odroczenie wykonania obowiązku, rozłożenia na raty spłaty należności pieniężnych, albo gdy zachodzi błąd co do osoby zobowiązanego (art. 45 § 1 ustawy).

Zarzut wniesiony po terminie (po siedmiu dniach od dnia dokonania czynności egzekucyjnej) nie jest rozpatrywany, chyba że zostanie uwzględniony wniosek o przywrócenie terminu (art. 18 ustawy w związku z art. 58 kodeksu postępowania administracyjnego i następne).

Zarzut powinien odpowiadać przesłankom formalnym podania (art. 63 k.p.a.) oraz zawierać określone podstawy. Potwierdził to NSA w wyroku z 20 września 1995 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2607

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament