Ważne wnioski dla praktyki
Ważne wnioski dla praktyki
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ADAM STUDZIŃSKI
Udzielona w trybie art. 14 § 4 i 5 ordynacji podatkowej odpowiedź na zadane przez podatnika pytanie prawne powinna być wyczerpująca i konkretna. Obywatel ma bowiem prawo oczekiwać, że da mu ona poczucie pewności, jak w jego indywidualnej sprawie przepisy podatkowe są i będą rozumiane oraz stosowane.
Takie wnioski płyną z uzasadnienia do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 14 marca 2002 r. (sygn. akt Ts 64/01). Co prawda TK odmówił merytorycznego rozstrzygnięcia skargi konstytucyjnej na przepisy art. 14 § 4 i 5 /prawo/doc/ord0514.html">ordynacji , co oznacza, że nie zostały zbadane pod kątem ich konstytucyjności, niemniej w uzasadnieniu do przywołanego postanowienia dokonał swoistej wykładni regulacji dotyczących informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Przed dalszymi wnioskami warto zacytować odpowiednie fragmenty uzasadnienia. Ich treść, być może, upowszechni i utrwali właściwe rozumienie art. 14 § 4 i 5 ordynacji, a co za tym idzie - da początek względnie jednolitej i prawidłowej praktyce ich stosowania.
"(...) Zgodzić się należy jednak ze skarżącym, że przedmiotem badania przez Trybunał może być kwestia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta