Lokata z pętelką
- Zabytkowe guziki
- Jak wycenić obraz Kraszewskiego Co zbierać Zabytkowe guziki
Lokata z pętelką
Polskie guziki w stylu art deco, lata 30., bakelit. Ceny 20-300 zł
FOT. MAREK SOSENKO
MAREK SOSENKO
Guzik może kosztować 20 000 złotych lub więcej. Wytrawni zbieracze poszukują luksusowych guzów kontuszowych. Najrzadsze są guziki z motywami powstania listopadowego.
Najstarsze wzmianki o guzikach pochodzą z XII wieku, lecz przedmioty o kształcie wskazującym na funkcję guzika pochodzą sprzed 2000 lat przed naszą erą z Bliskiego Wschodu. Dziś trudno ocenić, czy guzik najpierw był ozdobą, a później zapięciem, czy na odwrót. Faktem jest, że w Europie i w Polsce w XV i XVI wieku produkowano piękne guzy, często ze szlachetnych kruszców i kamieni.
Największy rozkwit tej dziedziny z pogranicza rzemiosła użytkowego i jubilerstwa obserwujemy w Polsce w XVII i XVIII stuleciu. Z tego też czasu pochodzą prezentowane w wielu muzeach polskich guzy kontuszowe. W antykwariatach ceny ich wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy, w zależności od walorów jubilerskich i ceny np. diamentów, rubinów i szmaragdów użytych do produkcji.
Kolekcjonowanie guzików jubilerskich - ze srebra, złota, granatów, pereł, opali, diamentów,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta