Budowa na cudzym gruncie a upadłość jego właściciela
Budowa na cudzym gruncie a upadłość jego właściciela
ART. 231 KODEKSU CYWILNEGO
§ 1. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
§ 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
STANISŁAW GURGUL
Nawet właściciel budujący na swoim gruncie musi rozwiązywać różnorodne kwestie prawne, a co dopiero mówić, gdy buduje nie właściciel, lecz posiadacz. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, jeśli po dokonaniu zabudowy następuje ogłoszenie upadłości właściciela gruntu lub posiadacza.
Problematyka dotycząca ostatniej sytuacji nie była dotychczas rozważana ani w piśmiennictwie, ani w orzecznictwie, co zaskakuje, bo zjawisko wznoszenia budynków na cudzym gruncie jest powszechne, tak jak - zwłaszcza w ostatnich latach -upadłość podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta