Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd się nie spieszy

16 maja 2002 | Prawo | GR

Konieczne zmiany w przepisach o ubezpieczeniu żołnierzy i funkcjonariuszy

Rząd się nie spieszy

TERESA GUZELF, DYREKTOR DEPARTAMENTU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH W MINISTERSTWIE PRACY I POLITYKI SPOłECZNEJ

Rozwiązanie sprawy dla osoby, która wstąpiła do służby 5 lat temu i pozostanie w niej np. do 2005 r., powinno wyglądać w ten sposób:

Za okres do 1 stycznia 1999 r. wyliczany jest, tak jak dla wszystkich, kapitał początkowy. Bierze się więc pod uwagę uposażenie i długość okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast za okres po 1 stycznia 1999 r. do 2005 r. płatnik, np. MON, uzupełnia za daną osobę składki. Takie postępowanie wynika z logiki reformy ubezpieczeniowej.

- Skoro jest rozwiązanie dla sędziów i prokuratorów, to powinniśmy zastosować te same zasady dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Nie można traktować inaczej osób, które są w takiej samej sytuacji - tłumaczy dyr. Guzelf.

Zapłacenie zaległych składek może sporo kosztować skarb państwa. - Teraz resort mundurowy musiałby je zapłacić, ale w przyszłości, za 15 lat, uwalnia się od płacenia emerytur - dodaje.

Reforma emerytalna pozostawiła na lodzie tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, za których nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2620

Spis treści

Rzecz Policzona

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament