Więcej pytań niż odpowiedzi
Więcej pytań niż odpowiedzi
DANUTA WALEWSKA
Ceny ropy naftowej od dłuższego czasu wahają się, ale ciągle są wysokie. Nerwowo reagują na każdą informację o spadku lub wzroście napięcia na Bliskim Wschodzie oraz o zmianach zapasów w Stanach Zjednoczonych. A przecież i jeden, i drugi czynnik nie jest niczym nowym. Wczoraj ceny ropy spadły z wywindowanego poziomu sięgającego niemal 27 USD za baryłkę, czyli najwyższego od 8 miesięcy. Na razie musimy pogodzić się z wyższymi cenami ropy.
Jest kilka powodów, aby ropa nie taniała. Ten najważniejszy - napięcie na Bliskim Wschodzie - szybko nie zmaleje i zawsze każdy kolejny zamach terrorystyczny ze strony palestyńskiej będzie powodował obawy przez izraelskim odwetem. Już to samo wystarczy, by ceny ropy, jeśli nie rosły o kilkadziesiąt centów na baryłce, to w każdym razie nie spadały. Ryzyko polityczne, które obecnie jest wliczone w cenę ropy, to co najmniej 1,5-2 USD...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta