Samorząd się skarży, skarżą się na samorząd
Samorząd się skarży, skarżą się na samorząd
ROMAN HAUSER
Spośród spraw wpływających do NSA wyróżniają się skargi związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego: podmiotów zainteresowanych na akty prawa miejscowego; organów nadzoru na uchwały organów gmin, powiatów i województw; gmin, powiatów i województw na czynności organów nadzoru.
W 2001 r. wpłynęło ich 2579, co oznacza wzrost o prawie 33 proc. w stosunku do roku poprzedniego (1945). Ważne jest jednak, że prawo zaskarżania do sądu administracyjnego uchwał organów województw zostało przyznane organom nadzoru dopiero 30 maja 2001 r. Trzeba także podkreślić, że nie ma wśród nich skarg na uchwały rad gmin o uwzględnieniu lub odrzuceniu zarzutu do projektu planu zagospodarowania przestrzennego, te bowiem nie podlegają zaskarżeniu w trybie przepisów o nadzorze.
Z ogólnej liczby 2579 skarg samorządowych uwzględniono 368 (uchylono 116 aktów, stwierdzono nieważność 206 i niezgodność z prawem 48).
Najwięcej (1944) złożyły osoby objęte formułą: "każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone". Taką formułę zawierają ustawy o samorządzie: gminnym; województwa; powiatowym.
W tej kategorii należy uwzględnić dość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta