Czas na raki; Dla niepełnosprawnych i innych; Gdzie po bezpłatne porady
- Je wszystko, jest smaczny, a na dodatek opłaca się go hodować - Czas na raki
- Jak wyposażyć gospodarstwo agroturystyczne - Dla niepełnosprawnych i innych letników
- Działa 138 punktów konsultacyjno-doradczych - Gdzie po bezpłatne porady
Je wszystko, jest smaczny, a na dodatek opłaca się go hodować
Czas na raki
RYS. MAŁGORZATA MALINOWSKA
- LICZYMY KOSZTY I ZYSKI
Od 1990 r. produkcja rolna w Polsce maleje. Wynika to zarówno z mniejszego popytu na niedotowaną już żywność, jak i ze zwiększonego udziału importu produktów rolnych i spożywczych. Jednocześnie promocja polskiej żywności jest tak słaba, że nie owocuje istotnym wzrostem eksportu. W tej sytuacji szansę zbytu mają tylko tzw. produkty niszowe, których podaż nadal nie zaspokaja popytu. Jednym z nich są raki.
"Popyt na raki szlachetne i błotne nie będzie nigdy zaspokojony" - twierdzą autorzy broszury "Raki", opracowanej przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Przekonanie to wpaja się przyszłym hodowcom, uczestnikom szkoleń organizowanych przez Doświadczalny Ośrodek Zarybieniowy "Dgał" koło Giżycka, który współpracuje z firmą "Aqua-Agro-Projekt" z Gryfowa Śląskiego koło Jeleniej Góry. W interesie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta