Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe przepisy i nowe wątpliwości

20 sierpnia 2002 | Prawo | AS JB
źródło: Nieznane

Ustawa o zamówieniach publicznych

Nowe przepisy i nowe wątpliwości

RYS. JACEK FRANKOWSKI

ALEKSANDER STAWICKI, JERZY BAEHR

Ustawa o zamówieniach publicznych w obecnym kształcie rodzi liczne problemy interpretacyjne i może być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Problem dotyka sektorów gospodarki o podstawowym znaczeniu, takich jak energetyka czy telekomunikacja, konieczne jest więc jak najszybsze wyjaśnienie wątpliwości, najlepiej w drodze kolejnej nowelizacji ustawy.

Kojarzone do tej pory z wydatkowaniem środków publicznych zamówienia publiczne trzeba rozumieć szerzej, a to za sprawą znowelizowanej 22 czerwca 2001 ustawy o zamówieniach publicznych (Dz. U. nr 76, poz. 813). Już obecnie procedury zamówieniowe musi stosować liczna grupa państwowych i komunalnych przedsiębiorców także tam, gdzie wydatkują środki własne. Od 1 stycznia 2003 r. zobowiązane będą czynić to także - w określonych sytuacjach - podmioty prywatne, wydatkujące prywatne środki.

Co wynika z definicji

Zgodnie z nową definicją zamówieniem publicznym są "opłacane przez zamawiającego usługi, dostawy lub roboty budowlane wykonywane przez dostawców lub wykonawców" (art. 2 ust. 1 pkt 4).

Definicja ta nie odwołuje się już do finansowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2701

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament