Ubytki naturalne; Strata i co dalej?; Jak rozliczyć stratę; Wystarczy różnica w spisie z natury
- Koszty działalności gospodarczej - Ubytki naturalne
- Gdy towar zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu - Strata i co dalej?
- Auto po wypadku - Jak rozliczyć stratę
- Remanent na początek i na koniec okresu - Wystarczy różnica w spisie z natury
Koszty działalności gospodarczej
Ubytki naturalne
Przez ubytki naturalne rozumie się straty powstałe podczas przechowywania towaru, jego obrotu lub transportu. Ubytki mogą dotyczyć wagi, objętości, jakości lub wymiaru towaru. Są one wynikiem wysychania, topienia, stłuczek, rozmrażania, wietrzenia, wyciekania, rozważania, rozlewania, odparowywania i innych zjawisk chemicznych lub czynności związanych z magazynowaniem i przemieszczaniem towarów, powodujących ich zmianę ilościową lub jakościową.
Ubytki nie mają charakteru losowego, są przewidywalne i stanowią nieodłączny element działalności gospodarczej. Powinny mieścić się w określonych normach. Wobec braku przepisów określających te normy, ustala się je obecnie opierając się na analizie porównawczej ubytków w danej branży. Np. w handlu kwiatami wahają się one w granicach od 4 proc. do 10 proc.
Straty te nie mają charakteru zawinionego i nie mogą obciążać pracowników materialnie odpowiedzialnych, gdyż w normalnych warunkach magazynowych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta