Zobowiązania długo - czy krótkoterminowe?
- Jak nie zniekształcać sprawozdań - Zobowiązania długo - czy krótkoterminowe?
- NAGRODY OTRZYMANE PRZEZ PODATNIKA PROWADZĄCEGO FIRMĘ
Jak nie zniekształcać sprawozdań
Zobowiązania długo - czy krótkoterminowe?
Na prośbę czytelników piszemy dziś o problemie klasyfikacji i prezentacji zobowiązań w sprawozdaniu finansowym, a konkretnie - w bilansie i informacji dodatkowej.
- Chodzi o powszechną praktykę niewykazywania w bilansie w zobowiązaniach krótkoterminowych płatności z tytułu zobowiązań długoterminowych, które firma ma do zapłaty w najbliższych 12 miesiącach, licząc od dnia sporządzenia bilansu - napisał do nas Krzysztof Postrach, prosząc o poruszenie tego tematu w DOBREJ FIRMIE. - Taka praktyka - pisał - zaniża zobowiązania krótkoterminowe, które są podstawą liczenia wskaźników płynności i wielu innych.
- Śledząc sprawozdania spółek giełdowych, takie podejście można uznać za powszechne. Z rozmów z księgowymi odnoszę podobne wrażenie - pisze czytelnik. - W dobie walki z wypaczeniami w sprawozdaniach finansowych poruszenie tego problemu wydaje się na czasie.
Istotnie, to bardzo ważna kwestia dla użytkowników sprawozdań finansowych, którzy oceniają płynność jednostki i bezpieczeństwo zadłużenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta