Jak je ująć w księgach
ABC instrumentów finansowych
Jak je ująć w księgach
Dla wielu księgowych instrumenty finansowe to pojęcie abstrakcyjne, a myśl o tym, żeby ująć je w księgach rachunkowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, wywołuje zniechęcenie. Gdzie leżą przyczyny takiej postawy? Wydaje się, że można wskazać na dwa źródła: po pierwsze - trudny język regulacji, po drugie - zasady wyceny charakteryzujące się uznaniowością i koniecznością stosowania szacunków.
Problem zaczyna się od samej definicji instrumentu finansowego. Zgodnie z ustawą, instrument to umowa (kontrakt). W rachunkowości, jak wiadomo, ujmowane są zdarzenia gospodarcze, które mają określoną wartość. Umowa jest tylko źródłem tej wartości, a zatem informacja o jej zawarciu nie wystarcza księgowemu. Należy oszacować konkretne skutki finansowe dla stron umowy. A zarówno jedna, jak i druga strona umowy w przyszłości, w momencie realizacji, poniesie jej skutki - przychody, koszty, wpływy, wydatki.
Ujęcie w księgach rachunkowych skutków finansowych umów wymaga nie tylko sprecyzowania ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta