Informacje
Informacje
Ustawa psychiatryczna wchodzi w życie
* 40 tysięcy spraw w sądach rocznie
* 10 lat na unowocześnienie lecznictwa
Jedni mówią, że prace nad ustawą psychiatryczną trwały 70 lat, bo zaczęły się zaraz po I wojnie światowej, inni -- że prawie 30. Dzisiaj jedno jest pewne: po trzymiesięcznym vacatio legis 21 stycznia pierwsza polska ustawa psychiatryczna zaczyna obowiązywać.
Minister finansów może więc odetchnąć z ulgą. Do dziś, jeśli którykolwiek z przymusowo hospitalizowanych pacjentów psychiatrycznych poskarżyłby się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, miałby stuprocentowe szanse zasądzenia potężnego odszkodowania od państwa. W systemach prawnych świata cywilizowanego do sądu należy orzekanie o pozbawieniu wolności, nawet jeżeli uzasadnia to choroba. Sąd w tym wypadku władny jest kontrolować legalność ograniczenia podstawowego prawa obywatelskiego: prawa do wolności.
Wydanie ustawy ukróciło bicz, jaki od 1 maja 1993 r. (od kiedy podlegamy jurysdykcji Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu) zawisł nad naszym budżetem. Jednak go nie wyeliminowało. Trubunał, rozpatrując skargi na pozbawienie wolności osób psychicznie chorych, będzie badał, czy standardy europejskie są respektowane w praktyce.
Dlatego właśnie lekarze muszą pogodzić się z włączeniem jurysdykcji sądowej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta