Jak przemycić rodzinną fotografię
Potrzebna jest nowelizacja ustawy o ochronie dóbr kultury
Jak przemycić rodzinną fotografię
Bez zaświadczenia nie można wywieźć z Polski żadnego dzieła sztuki, nawet "Jelenia na rykowisku" kupionego na rynku Starego Miasta. Zaświadczenie takie musi uzyskać również artysta, który chciałby wystawić lub sprzedać za granicą własnoręcznie namalowany obraz. Całkowitym zakazem wywozu objęte są natomiast dzieła powstałe przed 9 maja 1945 roku oraz prace wykonane przez artystów już nieżyjących. Inaczej mówiąc, zgodnie z prawem, nie możemy wywieźć z Polski obrazu namalowanego przed 1945 r. , nawet jeśli malarz jeszcze żyje, podobnie jak dzieła powstałego kilka miesięcy temu, jeżeli jego twórca zmarł.
Przepisy te pochodzą z uchwalonej w 1962 roku ustawy o ochronie dóbr kultury. Zdaniem większości właścicieli galerii, antykwariuszy, artystów, a także osób i instytucji zajmujących się promocją polskiej kultury na świecie, ustawa ta jest, łagodnie mówiąc, mało fortunna. Niektórzy twierdzą wręcz, że działa na niekorzyść polskiej kultury. Dzieł polskich malarzy dawnych nie znajdziemy, na przykład, na światowych aukcjach, rzadkością są w galeriach czy antykwariatach.
-- Chowając nasze zbiory w muzealnych magazynach, niewiele robimy dla promocji polskiej kultury. Pamiętajmy, że to nie muzea, ale prywatni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta