Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojsko dla wojskowych

20 stycznia 1995 | Gazeta | EO JP

Debata o obronności -- spór o kompetencje

Wojsko dla wojskowych

Dążenie Polski do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej jest głównym elementem polskiej polityki obronnej. Co do tego byli zgodni wszyscy uczestnicy czwartkowej debaty plenarnej o obronności kraju -- prezydent, premier i posłowie. Zgodzono się również, że sprawy wojska i obronności nie powinny być wykorzystywane do osiągania doraźnych korzyści politycznych. Zdaniem prezydenta wojskiem powinni kierować wojskowi.

Armia i polityka

-- Nie można dopuszczać, żeby sprawy wojska i obronności stały się kartą przetargową w rozgrywkach politycznych czy osobistych. Są to bowiem obszary państwa, które pod żadnym pozorem nie mogą być obszarami walki politycznej -- mówił premier Waldemar Pawlak otwierając debatę nad obronnością.

-- W interesie Polski jest, aby siły zbrojne były odizolowane od partyjnych rozgrywek -- wtórował mu z trybuny sejmowej prezydent Lech Wałęsa.

-- Jako prezydent ponoszę odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa. Nie dopuszczę w tej dziedzinie do destabilizacji i politycznych rozgrywek.

Premier Pawlak mówił, że dyskusje, jakie obecnie toczą się wokół cywilnej kontroli nad wojskiem, są sporami kompetencyjnymi, dotyczącymi zasięgu uprawnień parlamentu, prezydenta, rządu i ministra obrony narodowej wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 381

Spis treści
Zamów abonament