Tak twierdzi Takahata
O włos od wygaśnięcia ludzkości
Tak twierdzi Takahata
6 stycznia 1995 w amerykańskim czasopiśmie "Science" ukazał się artykuł zatytułowany "Tajemnica brakujących mutacji ludzkości". Wywołał on żywe komentarze w środowiskach antropologów, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, pozytywne i krytyczne. Artykuł ten jest namacalnym dowodem wyłaniania się na naszych oczach nowej dyscypliny naukowej, którą wypadałoby nazwać antropologią genetyczno-molekularną.
Obszarem jej zainteresowań jest historia życia odczytywana z genów oraz pasjonujące tajemnice, jakie kryje ten proces. Od kilku lat istnieją narzędzia, służące do analizy molekularnej potencjału dziedzicznego. Istnieje możliwość odczytywania, litera po literze, kodu genetycznego. Dzięki temu, możliwe stało się podróżowanie w głąb historii genowej. Tak jak istnieje historia polityczna czy gospodarcza, od niedawna istnieje również historia genetyczna. Dziedzina ta dopiero raczkuje, ale już teraz widać, że rysuje się przed nią wspaniała przyszłość. Chromosomy, które nosimy w sobie, zawierają -- tak jak u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta