Dla schodzących się i rozchodzących wspólników
Łączenie i podziały spółek
Dla schodzących się i rozchodzących wspólników
Pierwsza część relacji
Dziś druga część odpowiedzi na pytania dotyczące procedur, dzięki którym czytelnicy będą mogli zbić lub rozdzielić spółki. Odpowiada prof. Stanisław Sołtysiński, współtwórca kodeksu spółek handlowych , partner kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.
Mamy zamiar połączyć dwie spółki z o.o. z kapitałem zakładowym po 4 tys. zł. Czy właściwa będzie dla nas procedura połączenia z kodeksu spółek handlowych, czy może jest jakiś prostszy sposób, który pozwoli nam osiągnąć ten sam cel? Czy gdybyśmy musieli skorzystać z przepisów dotyczących łączenia spółek kapitałowych, to musielibyśmy podnieść od razu kapitał nowej spółki np. do 25 tys. zł., czy wystarczy, jeśli zsumujemy kapitał zakładowy spółek łączonych? Rozumiem, że znaczenie będzie miał też termin połączenia, ale nie umiem ocenić, jak długo to zazwyczaj trwa.
Zastanawiam się też, czy nie byłoby taniej i prościej po prostu zawiązać nową spółkę, która przyjęłaby darowiznę lub kupiła od dwóch starych środki trwałe, a gotówkę wspólnicy by podzielili z końcem roku? Czy wówczas stare spółki powinny działalność zawiesić, czy trzeba by je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta