Magiczne myślenie
Magiczne myślenie
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
Posłowie PSL chcą, by do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczać wydatków na wynagrodzenia i nagrody (z wyjątkiem wypłat z zysku) oraz świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, których łączna wartość miesięcznie dla zatrudnionego przekracza 12-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez prezesa GUS za rok poprzedni. W 2003 r. byłoby to 26.400 zł miesięcznie.
Dotyczący tej kwestii projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updp) został skierowany na najbliższe posiedzenie Sejmu.
Regulacja ta (dodany pkt 36b do art. 16 ust. 1 updp) obejmowałaby wynagrodzenia i świadczenia dla wszystkich pozostających w jakichś formach zatrudnienia, zarówno pracowniczych, jak i niepracowniczych. Ustawa z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. nr 6, poz. 56 ze zm.) stanowi, że zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się jednak, że występują również niepracownicze formy zatrudnienia, obejmujące np. wykonywanie pracy na podstawie stosunków cywilnoprawnych, czy też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta