Zweryfikujmy bilans otwarcia roku obrotowego 2002 część 1
Przekształcenie bilansu - nie taki diabeł straszny, jak go niektórzy malują
Zweryfikujmy bilans otwarcia roku obrotowego 2002 część 1
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
TADEUSZ WAŚLICKI
Po ukazaniu się ustawy z 29 listopada 2000 r., zmieniającej ustawę o rachunkowości, nikt nie mógł mieć wątpliwości, że bilans otwarcia roku obrotowego 2002 nie będzie - jak mówią informatycy - kompatybilny z bilansem zamknięcia roku 2001. Wystarczyło spojrzeć na "znowelizowane" sprawozdanie finansowe określone w załączniku nr 1 do ustawy i porównać je z obowiązującym wówczas układem bilansu czy rachunku zysków i strat. Inne grupowanie danych w sprawozdaniu finansowym oznaczało również konieczność dokonania zmian w układzie kont syntetycznych przeznaczonych do prowadzenia ewidencji w 2002 r.
Nowelizacja ustawy wprowadziła też wiele istotnych zmian w definicjach aktywów, co spowodowało m.in., że niektóre wartości niematerialne i prawne stały się formalnie środkami trwałymi. Z kolei niektóre środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne należało, w myśl nowych przepisów, przekwalifikować do inwestycji, ale nie w dotychczasowym rozumieniu inwestycji rozpoczętych. Zmiany nie ominęły także wielu innych zasad prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta