Wspomaganie pamięci
Wspomaganie pamięci
ŁUKASZ KANIEWSKI
- Przez ostatnie pół roku ludzie zamówili u nas sto tysięcy próbek intelektolu, zwanego też pigułką pamięci! - chwalą się pracownicy firmy Covex na swojej stronie internetowej. Chętnych na polepszenie sobie pamięci nie brakuje. Nie brakuje też pigułek pamięci - w sklepach internetowych kupić można ponad 150 środków mających usprawnić pracę mózgu. Czy są skuteczne? Czy nie są szkodliwe? I czy nie jest lepszym rozwiązaniem stosowanie zamiast środków farmakologicznych metod mnemotechnicznych?
- We wspomaganiu pamięci można wyróżnić trzy sytuacje - mówi prof Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN. - Po pierwsze, kiedy osoba zdrowa próbuje podnieść swoją zdolność uczenia się, na przykład gdy zbliża się ważny egzamin; po drugie, kiedy człowiek w średnim wieku udczuwa spadek formy umysłowej i próbuje temu zaradzić; po trzecie, kiedy mamy do czynienia z zespołami otępiennymi i próbujemy je leczyć.
Ta ostatnia sytuacja jest najbardziej dramatyczna. I nie wzbudza żadnych kontrowersji. Nikt nie obrusza się, kiedy cierpiący na chorobę Alzheimera biorą środki poprawiające pamięć. Co jednak z osobami zdrowymi? Czy powinniśmy walczyć z efektami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta