Co przepis, to wątpliwość
Co przepis, to wątpliwość
FOT. BARTŁOMIE ZBOROWSKI
Ratusz przy placu Bankowym
JACEK JAGIELSKI
Ustawa warszawska jest kontrowersyjna nie tylko ideowo i merytorycznie, ale także ma wiele słabości pod względem legislacyjnym.
W Warszawie wybory do organów samorządu terytorialnego zbiegły się z rozpoczęciem funkcjonowania miasta w nowym ustroju samorządowym, który wprowadziła ustawa z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. nr 41, poz. 361 z późń. zm.). Od samego początku akt ten budził wiele wątpliwości, kontrowersji i ocen krytycznych w środowisku doktryny prawa publicznego, praktyki administracyjnej, a także wśród części polityków. Zaowocowało to nawet wnioskiem gmin warszawskich do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności ustawy z konstytucją. Samorządowcy twierdzą, że ustawa centralizuje organizację i funkcjonowanie Warszawy i tym samym prowadzi w kierunku niezgodnym z konstytucyjną zasadą decentralizacji władzy publicznej. Ponadto podnoszony jest istotny argument dotyczący likwidacji przez ustawę dotychczasowych gmin warszawskich bez przeprowadzenia społecznej konsultacji z mieszkańcami, które to konsultacje nakazane są - jako element trybu znoszenia jednostek samorządu - przez Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta