Długi komunizmu będziemy spłacać do roku 2024
Fałszywa pamięć PRL
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KRZYSZTOF GOTTESMAN
Kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego zbiegła się w tym roku z końcówką polskich starań o członkostwo w Unii Europejskiej. Dwadzieścia jeden lat temu władze komunistyczne nie tylko zniszczyły wolnościowe aspiracje własnego narodu, ale również boleśnie potwierdziły powojenny podział Europy. Podział, który dopiero powoli, z wielkim trudem udaje się zasypać. Szczególnie w społecznej mentalności.
Kiedy latem ubiegłego roku umarł rządzący Polską w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Edward Gierek, przetoczyła się fala nostalgicznych wspomnień. Z badań socjologicznych dowiedzieliśmy się, że dla ponad połowy dorosłych Polaków lata siedemdziesiąte to były najszczęśliwsze lata w ich życiu. Wspominano otwarcie na świat - mniej już pamiętając, że ten świat to przede wszystkim Bułgaria, NRD i inne bratnie kraje, w których, by przeżyć dwutygodniowe wczasy, handlowano biseptolem, kryształami i polską wódką. Wspominano fiata 126p, zapominając upokarzające przygody związane z jazdą tym samochodem, owo uruchamianie za pomocą wieszaka do ubrań, conocne wyjmowanie zimą akumulatora, ale przede wszystkim system talonowy, dzięki któremu samochód się "dostawało", a nie kupowało.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta