Esbecka panna 'S'
- Gość "Rzeczpospolitej": Obnażenie fikcji Esbecka panna "S"
Do początku lutego 1982 r. gdańska Służba Bezpieczeństwa przygotowała do podjęcia działalności związkowej 115 osób. Mieli oni działać głównie w portach i stoczniach. Na zdjęciu: Stocznia Gdańska 13 grudnia 1981 r.
(c) MACIEJ KOSYCARZ/KFP
GRZEGORZ MAJCHRZAK
Wprowadzenie stanu wojennego nie było równoznaczne z likwidacją "Solidarności" - związek został zawieszony, a nie rozwiązany. Przez kilka miesięcy władze zastanawiały się nad utworzeniem neo-"Solidarności", w pełni kontrolowanej przez władze.
Dziesięć dni po wprowadzeniu stanu wojennego pierwszy zastępca ministra spraw wewnętrznych Bogusław Stachura wydał decyzję nr 0026 "w sprawie powołania grupy operacyjnej w celu koordynacji zadań w zakresie realizacji działań operacyjnych w stosunku do Związków Zawodowych "Solidarność". Jej kierownikiem został Józef Sasin, dyrektor V Departamentu MSW. Zastępców komendantów wojewódzkich MO ds. Służby Bezpieczeństwa zobowiązano do powołania (w ciągu tygodnia) analogicznych grup pod kierownictwem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta