Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między młotem a kowadłem

18 grudnia 2002 | Moja Kariera | ED GR

Prawo pracy Obniżanie kosztów zatrudnienia

Między młotem a kowadłem

Sytuacja na rynku wymusza dziś na wielu firmach obniżanie kosztów pracy. To zawsze wiąże się z niepopularnymi decyzjami: wypowiedzeniami, obniżaniem pensji, wstrzymaniem premii, likwidacją bonusów. Co można zrobić, by zminimalizować niechęć i opór pracowników przed takimi przedsięwzięciami?

Każdy pracodawca sam kalkuluje, jakie rozwiązania są dla niego korzystne. Powinien jednak wziąć pod uwagę nie tylko własne korzyści, lecz także dobro pracowników i zastosować wyjście, które będzie do zaakceptowania dla obu stron. Najważniejsze, by przy podejmowaniu niepopularnych decyzji nie naruszyć przepisów prawa.

Coraz częściej stosowanym przez firmy sposobem obniżania kosztów pracy jest wprowadzanie nowych warunków pracy i płacy, a zwłaszcza obniżanie wynagrodzeń. Kodeks pracy reguluje, w jaki sposób można to zrobić. Zgodnie z nim nowe warunki można wprowadzić w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.

Porozumienie zmieniające

Warunkiem zawarcia porozumienia zmieniającego jest zgoda obu stron - pracodawcy i pracownika. Forma tego porozumienia jest dowolna, ale do tzw. celów dowodowych lepsza jest pisemna. Ograniczeniem wprowadzanych w ten sposób zmian są tzw. bezwzględnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2802

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament