Liberalno-konserwatywny kompromis
Liberalno-konserwatywny kompromis
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
WISŁA SURAŻSKA
Czy liberalizm gospodarczy jest do pogodzenia z konserwatyzmem społecznym? Od odpowiedzi na to pytanie zależy kierunek zmian w obecnej konfiguracji politycznej. Podstawą nowoczesnej centroprawicy może być jedynie sojusz tych dwóch ugrupowań.
Takie nadzieje wiązaliśmy z AWS, lecz liberalne skrzydło tego aliansu okazało się zbyt słabe, aby mogły się spełnić oczekiwania milczącej większości.
Platforma Obywatelska miała być odpowiedzią na te niespełnione oczekiwania, lecz niedawno pojawiły się w niej rysy między opcją konserwatywną, reprezentowaną przez Macieja Płażyńskiego, a opcją liberalną, której wyrazicielem jest Donald Tusk.
Spór o modernizację
W skrajnej formie liberalizm jest zasadniczo przeciwny ograniczaniu wolności poczynań jednostki, a mechanizmom wolnego rynku przyznaje rangę podobną do praw naturalnych. Ograniczanie jednostkowej inicjatywy na wolnym rynku czy też zniekształcanie jej efektów przez odgórną regulację liberał będzie więc uważał za zło, być może czasami konieczne, ale zawsze wymagające przekonywającego uzasadnienia. W tym sensie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta