Nowa pozycja Polski
Nowa pozycja Polski
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MAREK SIWIEC
Ostatnie tygodnie obfitowały w ekscytujące wydarzenia na arenie międzynarodowej. Wbrew naszym przyzwyczajeniom Polska znalazła się w centrum uwagi. Myślę tutaj o szczycie NATO w Pradze i spektakularnym zakończeniu negocjacji akcesyjnych w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej w Kopenhadze. Nowa sytuacja Polski tworzy nową perspektywę dla naszych możliwości. Nasuwa się jednak pytanie, czy jesteśmy świadomi szans, jakie tworzy nowa rzeczywistość.
Dwa historyczne procesy - rozszerzenie sojuszu północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej - zbiegają się w czasie z dramatycznymi wysiłkami obecnych państw członkowskich na rzecz zmiany kształtu i funkcjonowania obu organizacji w celu lepszego wyjścia naprzeciw wyzwaniom czasu. Pozorna destabilizacja, wynikająca ze zmian struktury i obowiązujących procedur, umożliwia zrównanie szans partnerów. W nowych realiach wszyscy będą debiutantami.
NATO i szanse dla Polski
Obecne rozszerzenie sojuszu nie jest powtórzeniem decyzji z Madrytu, podjętych w roku 1997, kiedy Polska uzyskała zaproszenie do członkostwa w klubie. Na listopadowym szczycie w Pradze możliwość przystąpienia otrzymało aż 7 państw. Po ich wejściu 10 spośród 26...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta