Podatek w kraju i za granicą
Polak w Niemczech, Niemiec w Polsce
- Potrzebne przepisy
W naszym cyklu dotyczącym pracy Polaków za granicą i cudzoziemców w Polsce na pytania czytelników odnoszące się do kwestii podatkowych odpowiadał Grzegorz R. Gontarz, radca prawny z Zespołu do spraw Podatkowych i Celnych Kancelarii Prawniczej Altheimer & Gray Polska ( pierwszą część relacji z dyżuru dotyczącą głównie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych przedstawiliśmy we wtorek).
Obywatel niemiecki ma w Niemczech stałe miejsce pobytu, a w Polsce - tymczasowe. Jest zatrudniony u nas w polskiej spółce. Dochody osiąga tu i w Niemczech. Z którym fiskusem powinien się rozliczać?
O|Do końca 2002 r. osoby, które przybyły do Polski na pobyt czasowy, aby zatrudnić się w spółkach z udziałem zagranicznym, były dla celów podatkowych uznawane za rezydentów obcych. Nawet gdy ich pobyt czasowy w Polsce przekraczał 183 dni w roku. W związku z tym w Polsce płaciły podatek tylko od dochodów tu uzyskiwanych, z uwzględnieniem międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Od 1 stycznia 2003 r. samo posiadanie w naszym kraju miejsca zamieszkania decyduje, że taki cudzoziemiec co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta