Wskaźniki inkasa należności; NIe było sprzedaży nie ma podatku
- Akademia Rzeczpospolitej - Wskaźniki inkasa należności
- Nie było sprzedaży, nie ma podatku - Błędne faktury
Marcin Molo
PRACOWNIK AKADEMII EKONOMICZNEJ W KRAKOWIE
Marcin Bielówka
OBAJ AUTORZY SĄ EKSPERTAMI WSPÓŁPRACUJĄCYMI Z POLSKĄ AGENCJĄ ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Wskaźniki inkasa należności
Przedstawione w ubiegłym tygodniu wskaźniki rotacji zapasów służą nam do badania sprawności gospodarowania i szybkości obrotu zapasami. Kolejnym ważnym składnikiem aktywów obrotowych są należności, wśród których najistotniejsze są te z tytułu dostaw i usług. Dominują one w majątku obrotowym wielu firm, stanowiąc - w zależności od branży - ok. 40 - 50 proc. aktywów obrotowych polskich przedsiębiorstw, nierzadko dochodząc nawet do 100 proc.
Najważniejszym wskaźnikiem charakteryzującym sprawność zarządzania należnościami jest wskaźnik okresu inkasa należności w dniach. Pokazuje on rzeczywisty przeciętny okres, po jakim są inkasowane należności z tytułu dokonanej sprzedaży. Obliczamy go według formuły:
Wskaźnik okresu inkasa należności w dniach = Średni stan należności x liczba dni w okresie podzielone przez przychody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta