Zasada walutowości, czyli ograniczenie dopuszczalności wyrażania zobowiązań w walutach obcych
Zasada walutowości, czyli ograniczenie dopuszczalności wyrażania zobowiązań w walutach obcych
RYS. JACEK FRANKOWSKI
GRZEGORZ ŻMIJ
Jak dzisiaj, po wejściu w życie 1 października 2002 r. nowego prawa dewizowego, wygląda kwestia dopuszczalności wyrażania zobowiązań w walutach obcych?
W ostatnich latach zasada walutowości była przedmiotem licznych orzeczeń sądowych oraz kontrowersji w doktrynie prawa cywilnego. Stało się tak głównie za przyczyną zmian ustawodawstwa dewizowego, liberalizujących istniejący przez wiele lat monopol złotego. W wypowiedziach autorów można spotkać całą gamę poglądów, począwszy od pełnego potwierdzenia zasady walutowości, aż po zupełne zakwestionowanie jej obowiązywania.
Do długu czy także płatności
Zgodnie z art. 358 § 1 /prawo/doc/Kcywilny/kc_spis_tresci.html">kodeksu cywilnego zobowiązania pieniężne na obszarze Polski mogą być wyrażane tylko w pieniądzu polskim (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie).
Czy pojęcie "wyrażane" odnosi się wyłącznie do etapu ustalania wysokości (powstania, zaciągnięcia) zobowiązania, czy również do etapu wykonania zobowiązania (zapłaty)? Innymi słowy: czy zasada walutowości odnosi się tylko do waluty długu, czy także do waluty płatności?
Samo określenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta