Nie tylko zasiłek
Nie tylko zasiłek
Zmienione przepisy regulują funkcjonowanie także prywatnych agencji zajmujących się pośrednictwem w zatrudnieniu, organizacją pracy tymczasowej oraz doradztwem personalnym.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
ŻANETA SEMPRICH
Państwo ma wspierać osoby pozostające bez pracy, nie tylko wypłacając im zasiłki. Nowe przepisy akcentują takie formy pomocy, jak choćby stwarzanie optymalnych warunków dla prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Wiele uregulowań obowiązującej od dziś nowelizacji z 20 grudnia 2002 r. ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu preferuje aktywne formy zwalczania bezrobocia. Np. na podstawie jednego z nich starosta może skierować bezrobotne kobiety, które ukończyły 53 lata, i mężczyzn, mających ponad 58 lat - jeśli rozwiązano z nimi stosunek pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy - na czas do 24 miesięcy do prac interwencyjnych. Jednocześnie wprowadzono zasadę, zgodnie z którą status bezrobotnego traci na sześć miesięcy ta osoba, która dwukrotnie odmówiła, bez uzasadnionej przyczyny, wykonywania prac interwencyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta