Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zrozumieć i stosować zagmatwane przepisy

06 lutego 2003 | Dobra firma | KM
źródło: Nieznane

F irma RADZI, JAK POŻYCZYĆ, BY NIE STRACIĆ

Odsetki od pożyczek i kredytów udzielanych przez udziałowców i spółki córki

Jak zrozumieć i stosować zagmatwane przepisy

Z niedostateczną kapitalizacją w spółce kapitałowej mamy do czynienia wtedy, gdy łączne jej zadłużenie z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) od ustalonego w ustawie kręgu osób jest wyższe od trzykrotności jej kapitału zakładowego. Niestety, dotyczące tego przepisy są bardzo zagmatwane.

Cel wprowadzenia od 1 stycznia 1999 r., w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), przepisów dotyczących tzw. cienkiej lub inaczej niedostatecznej kapitalizacji był jasny.

Chodziło o ograniczenie "wypływu" ze spółek kapitałowych zysku przed opodatkowaniem pod postacią odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych przez wspólników lub "siostrzane" spółki. Taki stan określany jest potocznie mianem cienkiej kapitalizacji (od angielskiego thin capitalization), co obrazowo oddaje jego istotę.

Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy udziałowiec słabo ("cienko") wyposaża spółkę w podstawowy składnik kapitału własnego, jakim jest kapitał zakładowy, a jednocześnie drenuje ją finansowo przez udzielanie pożyczek lub kredytów i "wyprowadzanie" z niej zysków nie pod postacią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2842

Spis treści
Zamów abonament